• CalendarHafta içi: 09:00 - 22:00
  • Cmt: 11:00 - 20:00
  • Pzr: 12:00- 16:00

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Hadi ! Birlikte Aikido 'ya hazırlanalım !

“Aikido ile yaşam felsefesi’’ Anlamı “yaşam gücüyle – evrensel enerjiyle – bütünleşme yolu” olan Aikido, Sporin Wellness Club'da yeni öğrencilerini bekliyor.

Aikido Nedir ?

Aikido ile 10 yıldır uğraşan ‘’M. ilhami ALDEMİR’’ ‘’United Aikido Organisation’’ 'de hem topluluk çalışanlarından, hem de topluluk dışından oluşan bir grupla aikido çalışmalarını bizlerle sürdürüyor.

 

Bir Savaş Sanatı Olarak Aikido

Aikido, Japonya’nın kültürel geleneklerinden türeyen bir sanat. Aikido’nun kurucusu, Morihei Ueshiba, birçok geleneksel savaş sanatlarında eğitilmiş ve tamamen yeni bir sistem olan Aikido’yu ortaya koymuş ve eski sistemlerin en iyi yönlerini harmanlayarak gelecek için bir savaş sanatı yaratmış. Aikido’da müsabaka yoktur.Bu anlamda, aikidonun temeli bireyin ruhsal gelişimi ve sosyal sorumluluğu üzerine kuruyor. “Çoğu savaş sanatı müsabaka üzerine kurulu ama müsabaka olmaya başladığında işin içine kurallar ve rekabet giriyor. Bu da egoizm,bencillik ve kibir gibi olumsuz duyguları da beraberinde getiriyor. Aikido’nun temel amacı kişinin kendini sürekli olarak geliştirmesidir.’’

Herkes İçin Aikido

Aikido her ne kadar ‘Savaş Sanatı’ olarak adlandırılsa da felsefesi ile diğer Uzak Doğu savaş sanatlarından kendini ayrıştırıyor. “Aikido bedeni, ruhu ve aklı bütüncül olarak eğitmeye yönelik öğretiler barındıran bir savunma sanatıdır. Temel amacı ise uyumun ve işbirliğinin gücüdür. Konulara birden fazla olasılıkla bakar. Bu anlamda, Aikido sorunların çözümünde sınırsız olanak olabileceğini gösterir. Aikido kesinlikle çatışmaya karşılık vermez ve şiddet içermez. Kendini ve rakibini şiddete/öfkeye yöneltmeden çatışmayı çözer. Aikidoda çatışma başlamadan önce zaten kontrol altına alınmıştır. Bu anlamda Aikidoyu bir sorunun üstesinden sakince gelmek olarak da ifade edebiliriz.”

Çocuklar İçin Aikido

Son zamanlarda, ebeveynleri ile birlikte Aikido çalışan çocukları görmek olağan hale geldi. Ayhan Kaya, Aikido’nun yaş farkı gözetmeksizin hayat boyu eğitim için değerli bir form olduğunu söylüyor. Çocuklar, gençler ve yetişkinler – bütün yaş grubu insanlar (kadın-erkek) bu ruhsal, zihinsel ve bedensel gelişimden yararlanabilir. Aikido temel hareketlerinde birey “ki” yi (yaşamsal gücü) doğru bir şekilde yönlendirmeyi öğrenir. Aikido’nun doğal/doğaya uygun hareketlerinde zorlayıcı hiçbir şey yoktur. Bu yüzden bu tarz bir eğitim bireyin karakterinde pozitif etkiye yol açar, olaylara karşı farkındalıklı ve net bir görüş sağlar.

Sonuç olarak, Aikido barışçıl bir savaş sanatı olmanın yanı sıra kişilerin özel ve iş yaşamlarına da yansıyan sağlıklı ve sürekli bir zihinsel/ruhsal-bedensel gelişimi amaçlayan bir yoldur. Aikido ülkemizde de bazı okullarda müfredat içerisinde kendine yer bulmaktadır. Bunun yanı sıra, iş hayatında da Aikido felsefesi ve prensipleri ile gelişim programları/seminerleri de yapılmaktadır.

Aikido çalışmaları (hem çocuklar hem de büyükler için) Aydın Sporin Wellness Club'da sürdürülüyor.

Mükemmelliğe Giden Yol

Birçok insan Aikido’yu ruhsal mükemmelleşmeye giden yol olarak görür. Aikido pratiği stresten uzaklaşmayı sağlayabilir ve bir psiko – terapi görevi görebilir, ancak Aikido’yu sadece ruhsal bir patika olarak görmek yeterli değildir. Aikido’da birey ruh zihin ve vücudu bütünleştirmeyi ve evrenle bağlantıda olmayı sağlar. İlk olarak, birey vücudunu doğanın evrensel kalıplarına uyumlandırmak üzere eğitim yapar, daha sonra birey zihnini evrenin gerçekliklerine nasıl bağlayacağını öğrenir ve sonuç olarak ruh, vücut, zihin ve evreni bir olarak bütünleştirmeyi öğrenir. Bu şekilde, hayatın fiziksel ve ruhsal yönleri Aikido’da uyumlanır. Bu yüzden, Aikido’da vücudu geliştiren fiziksel teknikler ve zihni geliştiren mental teknikler vardır. Diğer bir deyimle, Aikido hakikatı arayanların ve insanlığı geliştirmek isteyenlerin izlediği bir patikadır.

Aikido’nun ayırt edici özellikleri;
-İyi bir gözlemci olmayı ve odaklanmayı öğretir.
-Hayatı algılamayı ve doğru akıl yürütmeyi öğretir.
-Uyumlu ve pozitif bir bakış açısı sağlar.
-Açık ve net biçimde düşünmeyi sağlar.
-Tekniklerin içindeki gerçek amacı, bilgeliği, insanlara yardımı ve güveni öğretir.

*Aikido kursuna kayıt olabilmek için Sporin Wellness Club ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 

Şimdi Aikido yapmaya hazır mısınız ?

Şimdi neden aikido yapmalısınız biliyorsunuz bize katılmaya hazır olduğunuz ‘ da sizi aramız da görmek den memnuniyet duyacağız!

Sporin, 2015 yılında Ümit Kundakçı tarafından kurulmuş olup konuklarına 1000 metrekarelik alanı ve profesyonel eğitimcileri ile birlikte siz değerli konuklarına hizmet vermektedir. Sporin sizin kaliteli spor yapmanız ve rahatlamanız için birçok olanağı bir arada sunmaktadır.

 

Sürekli gelişim ve değişim ilkesini benimseyen Sporin, spor dünyasındaki tüm gelişmeleri takip ederek Aydın’da kısa zamanda sektörünün lideri konumuna gelmiştir. Siz de Sporin ailesine katılarak en gelişmiş tekniklerle ve teknolojiyle kendinizi yenileyebilir ve sağlıklı yaşamın kapılarını ardına kadar açılabilirsiniz.

KABUL EDİLEN ÖDEMELER

Taksit Şeçeneğimiz vardır?

Görüş Ve Öneriler

AÇILIŞ SAATLERİ

Ziyaretçi Durumu

Bugün 0

Dün 0

Tüm Ziyaretçiler 3383

Currently are one guest and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions